Have- og frøfestival i Tarm: En dag i havenes tegn

dato

Tag del i en inspirerende dag blandt boder med haverelaterede ting, når Haveselskabet Ringkøbing-Skjern inviterer til Have- og frøfestival i Tarm. Lørdag den 22. marts 2025 kl. 10:00 kan alle interesserede mødes på Gastro & Garden for at bytte eller sælge frø og få ny inspiration til havesæsonen.

På Have- og frøfestivalen kan gæsterne udforske et væld af stande, der tilbyder alt fra praktiske haveredskaber til smukke klimaplanter og håndværk som pileflet. Festivalen er en oplagt mulighed for at lære pileflet fra grunden af i en spændende workshop.

Byt og køb frø

Festivalen opfordrer alle til at medbringe egne frø, især stauder, for at bidrage til det lokale planteudvalg. Dette giver mulighed for at købe eller bytte frø, der kan bringe ny vækst til haven.

Mad og hygge

Sultne deltagere kan nyde en grillpølse med tilhørende øl eller vand og afslutte med en kop kaffe og kage. Det er en dag, hvor hygge og inspiration går hånd i hånd.

For yderligere detaljer om de deltagende stande og tips til at samle frø, kan du besøge haveselskabet.dk/ringkøbing-skjern. Her kan du planlægge dit besøg og forberede dig på en dag i havenes tegn. Ingen tilmelding er nødvendig, så mød bare op og vær en del af den grønne fest!

Praktisk Information
Dato: Lørdag den 22. marts 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Gastro & Garden, Smedesvinget 1, 6880 Tarm
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut